1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

„Демократія не обмежується вільними виборами”

Євген Тейзе16 жовтня 2007 р.

Майбутньому уряду буде скрутно. Насамперед з огляду на пострадянську адміністративну систему, яка є глибоко неефективною, наголошує експерт варшавського Центру економічних і соціальних досліджень Марек Домбровський.

https://p.dw.com/p/BrfI
Фото: Markian Ostaptschuk

Марек Домбровський вже багато років слідкує за процесом трансформації країн пострадянського простору. У своєму новому дослідженні „Україна на перехресті” експерт акцентує увагу на проблемах неефективності державного управління в країні:

„Якого кольору не був би майбутній уряд, перед ним постане необхідність здійснення широкого кола економічних та інституційних реформ. Це критично важливі реформи, які мають зробити державне управління більш ефективним. В економіці потрібні перетворення, які уможливили би інтеграцію в європейський економічній простір і забезпечили довгостроковий розвиток”.

Численні проблеми економічного і соціального характеру, такі як поганий інвестиційний клімат або корупція, пов’язані саме із системою управління, невластивою сучасним європейським країнам. Тому інституційні реформи мають стати абсолютним пріоритетом, вважає Домбровський. Без цього, на думку експерта, становлення демократії в Україні буде неможливим:

„Демократія не обмежується вільними виборами як такими. Сучасна демократія – це не лише суспільний контроль, система стримувань і противаг у політиці - це насамперед ефективна система урядування. До прав громадян належить право на прозору, відповідальну владу. Повага прав і свобод громадянина з боку державних інституцій. Влада має бути децентралізованою, ближчою до людей. Вони мусять мати можливість вирішувати більшість питань на місцях, без втручання центру”.

Європейський досвід засвідчує, що навіть централістичні держави мусять надавати органам місцевого самоврядування і регіонам широкі свободи, зберігаючи за центром передовсім контролюючі функції. Місцеві ради мають свої виконавчі органи, проводять у визначених межах законодавчу роботу, мають бюджетну автономію. Саме цим шляхом має піти й Україна, вважає Марек Домбровський. Він констатує, що політики у Києві використовують світоглядні і культурні розбіжності між Сходом і Заходом України. Розширення повноважень влади у регіонах, на думку польського експерта, дозволило би частково зняти напруження у боротьбі за владу на центральному рівні:

„Централізм не дає можливості врегулювати конфлікти між регіонами. Я не маю на увазі федералізацію України. Але органам місцевого самоврядування та регіональним центрам управління потрібно дати більшу автономію. Регіональні адміністрації мають обиратися громадянами, а не призначатися з центру. Їм потрібно дати інструменти, наскільки це можливо, самостійного розв’язання місцевих економічних і соціальних проблем. Вони мають самостійно відати сферою культури. Якщо місцева влада займатиметься своїми справами, тоді центр зможе краще сконцентруватися на національних, стратегічних питаннях”.

Відповідальність не перед президентом або прем’єр-міністром, а перед виборцями свого регіону, дозволила би підвищити авторитет місцевої влади. Підзвітність чиновників обласних або районних адміністрацій не Києву, а місцевій громаді дозволить значно зменшити рівень корупції, переконаний Домбровський. Адже кожен дрібний бізнесмен у провінції, добре знає, приміром, що таке отримати якісь дозвільні документи у місцевих адміністраціях. Маючи ширшу автономію в економічній сфері, місцеві уряди змогли би залучати більше інвесторів.

Експерт наголошує, що адміністративна реформа є важливою складовою європейської інтеграції України, яку підтримують усі провідні партії. Потрібна лише політична воля для змін:

„Самостійна, ефективна влада у регіонах дуже важлива для кожної європейської країни. Хоча би навіть тому, що більшість програм Європейського союзу з підтримки розвитку направлені саме на розвиток окремих регіонів. Ніхто не дає гроші ЄС центральному урядові. Тому з огляду на перспективи членства України в Європейському союзі (я переконаний, що у майбутньому Україна має приєднатися до ЄС) країна має підтримувати самостійність своїх регіонів. Адже інакше вона буде просто несумісною із Євросоюзом”, - підсумовує Марек Домбровський.